Üniversitemizde Turizm Çalıştayı Gerçekleştirildi.

10 Ocak 2022 Pazartesi

Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ardeşen Turizm Fakültesi ve Ardeşen Meslek Yüksekokulu iş birliği, Rize Valiliği ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi desteğiyle Rize Turizm Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay; konaklama, yiyecek içecek ve seyahat işletmeleri temsilcilerinin yanı sıra il ve ilçe belediyelerinden yerel yönetim temsilcileri, güvenlik güçleri temsilcileri, Kalkınma Ajansı ve Tarım ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüğü temsilcileri, Ticaret Odası ve STK temsilcileri gibi birçok katılımcıyla gerçekleştirildi.
 
Değişen turizm eğilimleri, farklı hizmet uygulamaları, bölgeye artan ilgi ile oluşan taşıma kapasitesi sorunları, yeni altyapı çalışmaları, ulaşım alanında yenilikler ve salgın hastalıklar gibi birçok unsurun etkisi altında Rize ili turizminin ne durumda olduğunu SWOT analizi yöntemiyle ortaya koymayı amaçlayan çalıştayda turizm sektörü paydaşlarının görüşlerine başvuruldu.
 
7 masada yapılan 4 paralel oturumda 48 katılımcıdan toplamda 970 adet fikir, ilk kez kullanılan online fikir tepsisi yöntemiyle toplanarak çalıştay ekibi tarafından öne çıkan başlıklar altında derlendi. Ardından bu başlıklar, yine katılımcılar tarafından önemlerine göre online sistem üzerinden derecelendirildi.
 
Analiz sonucunda Rize'nin turizm sektörü açısından en güçlü yönü olarak "Bölgenin sahip olduğu eşsiz doğal çekicilikler" açık ara öne çıkarken; "Rize'nin ülkemizin en güvenli şehirlerinden olması" ikinci sırada yer aldı.
 
Şehrin turizm sektörü açısında zayıf yönleri ise "Bilinçsiz yapılaşmalar", "Altyapı ve üstyapı sorunları" ve "Kalifiye iş gücü" şeklinde sıralandı.
 
Yapımı devam eden ve yakın zamanda tamamlanıp hizmete girmesi beklenen havaalanı ise katılımcılar tarafından Rize turizmine en güçlü fırsat vadeden gelişme olarak değerlendirildi.
 
Rize turizmi için en olası tehdit olarak "Ekonomik dalgalanma" ve "Ulusal ve uluslararası siyasi krizler" görülürken "Mesleki Eğitim Yetersizliği" nin 3. sırada yer alması dikkat çekti.
 
Çalıştay ekibi, yapılan SWOT analizinden çok kıymetli veriler sağladığını belirterek sonuç raporundan elde ettikleri bilgiler doğrultusunda öne çıkan başlıklarla ilgili ilerleyen süreçlerde daha da büyük kitlelerle derinlemesine çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Sonuç raporunu mümkün olan en kısa sürede yayınlayacaklarını belirten çalışma ekibinin katılımcılara teşekkürüyle çalıştay sona erdi.